5. 1. 2023
Dřevo je jeden z nejstarších konstrukčních materiálů a používá se dodnes. Každá dřevina nachází své využití v průmyslu vzhledem ke svým fyzikálním a mechanickým vlastnostem. V architektuře a stavebnictví se nejčastěji používají jehličnaté dřeviny hlavně jako nosné prvky staveb nebo různé stavebně-truhlářské výrobky. Konkrétně se využívá nejvíce smrk a borovice, protože jsou levné, lehké, mají dobré tepelněizolační vlastnosti a také jich máme dostatek v lokálních lesích.
Použití jehličnatých dřevin je běžné i v nábytkářství, ale my v Kaplan nábytek pracujeme pouze s tvrdými listnatými dřevinami, které mají díky své buněčné struktuře lepší mechanické a fyzikální vlastnosti pro tuto oblast. Volíme tak i pro atraktivnější vzhled, ať už texturou, nebo barevností.
Pevnost dřeva
Pevnost je jednou z nejdůležitějších vlastností dřeva, protože určuje odolnost materiálu proti poškození jeho vnitřních částic. Prakticky je díky ní možné masivní dřevo opracovávat různými způsoby, aniž by se porušilo jako celek. Při procesech opracování je třeba znát chování a limity dřeva, aby nedošlo k nechtěným změnám. Každá dřevina má mírně odlišnou pevnost, a proto je důležité ji přizpůsobit jejímu použití, abychom dosáhli co nejdelší životnosti produktu. Známou, velmi tvrdou a pevnou dřevinou u nás je dub. Proto se využívá právě při výrobě komod, skříní, stolů ale i židlí. V portfoliu Kaplan nábytek můžete vidět třeba rozkládací stůl Elica v provedení přírodního dubu.
Životnost dřevaŽivotnost je jednoznačně základní podmínkou, kterou musí kvalitní nábytek splňovat. Pokud chceme, aby nám náš nový designový stůl v interiéru plnohodnotně sloužil dlouhá léta, měli bychom dbát několika faktorů. Ještě před procesem výroby je důležité vědět, odkud surové dřevo pochází a jakým způsobem a za jakých podmínek se zpracovávalo. Za udržitelné se považuje využívat k výrobě stromů z lokálních lesů, které jsou kontrolované a znovu vysázené. Takové dřevo disponuje i různými certifikáty, nejčastěji je to FSC certifikát, který zaručuje, že základní materiál vašeho stolu pochází ze šetrně obhospodařovaného lesa.
Již při kácení stromu odborníci vědí, k čemu dřevo použijí. Podle velikosti, stavby stromu a kvality jeho dřeva určí použití, například na dlouhý rozkládací stůl nebo na jídelní židli. Obvykle se vybírá bezchybný materiál, jehož chování dobře známe. V některých případech se ale záměrně vybírá například dřevo s velkým počtem suků, což dodává produktu unikátní výraz. Práce s takovým materiálem je složitější a potřebuje zvláštní péči. V Kaplan nábytek vám ale umíme vyhovět a nabízíme variantu z dubového dřeva s názvem "divoký dub". Při vyplňování suků používáme tmavý tmel, abychom ještě více zvýraznili unikátní vzhled, který nikdy není stejný. Pokud byste měli zájem o takový unikátní designový stůl, zašlete nám požadavek.
Další podmínkou pro kvalitní zpracování výrobku je jeho konstrukce. Aby byla například jídelní židle pevná a stabilní, musí pro ni být vybrán nejvhodnější způsob spojování jednotlivých dílů. V tomto kroku je třeba zohlednit i způsob dopravy a možnosti klienta. Obecně platí, že u profesionálně smontovaných produktů očekáváme delší životnost ve srovnání s nábytkem, který si klient sestaví sám doma pomocí několika šroubů. Konkrétně konstrukcím židlí se věnuje náš článek "Čepované nebe šroubované? Které židle jsou lepší?“.
Dlouhá životnost produktu z masivního dřeva nestojí jen na jeho výrobcích, ale velmi důležité je také to, jak k němu přistupuje budoucí majitel. Dřevo je přírodní materiál a i po mechanické a povrchové úpravě dál pracuje. To je důvod, proč je tak unikátní a velmi žádané. Aby nám dokázalo poskytovat stále své benefity, je třeba o něj pravidelně pečovat a udržovat jej. Hlavně jedná-li se o rozkládací stůl, který každodenně používáme. I k tomuto tématu máme blíže rozpracovaný článek "Jak nejlépe pečovat o dřevěný nábytek?“.
Barva a textura dřeva
Posledním parametrem při výběru dřeva je paradoxně to, co nás zaujme na první pohled. Barva a textura dřeva určují, zda je pro nás konkrétní designový stůl atraktivní. U jídelního stolu se většinou potkává celá rodina a stává se dominantním prvkem interiéru. Pro výběr rozměru jídelního stolu jsme vypracovali článek s doporučeními "Jak velký stůl vybrat pro moji rodinu?“. I menší stůl však přitahuje hodně pozornosti a záleží na jeho tvaru, jak bude působit na celý prostor a také na člověka. Subtilnější konstrukce nechávají více dýchat menší místnosti, zatímco ve větších a prostornějších pokojích vyniknou robustní stolní nohy a desky. Na větší ploše krásně vynikne i textura dřeva. U hranatých konstrukcí je patrná textura v jednom směru řezu, zatímco u oblých a tvarovaných částí se ukáže materiál v různých směrech a odhalí originální kresbu. Každé dřevo má svou typickou texturu, která je vždy unikátní a tvoří výrazný vzor v interiérech.
Nejvíce populární je pro svou texturu dub. Je výrazná díky shlukům pórů u průřezů letokruhů a lesklým místům tzv. „prasátkám“. Dotváří ji zemitější barva, která navzdory výrazným rozdílům mezi jarním a letním dřevem působí harmonicky. Barva jde ruku v ruce s texturou dřeva a zvýrazňuje ji.
Dřevo upravené pouze přírodním olejem nebo transparentním lakem si zachochává svou přirozenou barvu, ale je možné změnit její odstín pomocí mořidel. Ty se vpíjí do dřeva a mají vliv i na zvýraznění nebo naopak zjemnění textury dřeva. Často se využívají při práci s bukovým dřevem, které je samo o sobě světlé s nepříliš výraznou texturou. Naopak u dřevin s výraznou kresbou, jako například americký ořech nebo jádrový buk, se používají jen přírodní bezbarvé oleje nebo laky, aby si dřevo zanechalo původní barvu. Obecně se doporučuje vybírat prvky z jedné dřeviny a ve stejném barevném odstínu, aby interiér působil harmonicky.
Pokud si stále nejste jisti výběrem dřeviny nebo barvy napište nám a rádi vám poradíme.
Shrnutí vlastností dřevin používaných v Kaplan nábytekBuk – tvrdé dřevo s jemnou texturou, bledších barev. Lze jej povrchově upravovat olejem/matným lakem nebo změnit odstín širokým výběrem mořidel. V mořeném provedení například konferenční stolek Libra (třetí a čtvrtá fotografie ve fotogalerii).
Jádrový buk – tvrdé dřevo, charakteristické přechody mezi bělovým a jádrovým dřevem – tmavé a světlé pásy. Povrchová úprava pouze transparentním lakem/přírodním olejem. Provedení například na stole Libra (osmá až dvanáctá fotografie ve fotogalerii), lavici Libra celodřevěné nebo židli Ancora celodrěvěné (pátá až osmá fotografie).
Dub – tvrdá dřevina. Barevně tmavší a zemitější než buk. Výraznější textura s výraznými shluky pórů při průřezu letokruhů. Charakteristická také lesklými místy tzv. „prasátky“. Doporučujeme povrchovou úpravu přírodním olejem/matným transparentním lakem, ale je možné odstíny měnit i mořidly. Provedení například na příborníku Gatta, stole Gatta a jídelní židli Elica.
Divoký dub – dubové dřevo, které je speciálně vybíráno s velkým množstvím suků, ty jsou vyplňovány černým tmelem, aby byly ještě výraznější. Každý kus je originál a na vyžádání vám umíme stolní desku z takového materiálu vyrobit.
Americký ořech – tvrdá dřevina dovážená z kanadských lesů. Charakteristická tmavou hnědou barvou a sametovými přechody letokruhů. Cenově vyšší kategorie ale obzvlášť elegantní. Povrchová úprava pouze přírodním olejem/transparentním matným lakem. Provedení například na židli Arca celodřevené nebo židli Edita s čalouněným sedákem.