23. 7. 2020
Po dlouhém výrobním procesu, který začíná konzervací kůže a končí kontrolou kvality, se z kůže stává useň, kterou jsme použili na vaše židle. Useň i po zpracování zůstává přírodním materiálem. Na sedácích vašich kožených židlí tak můžete najít vrásky, značky, poškození od ostnatého drátu i obchodní značku neboli cejch. Právě to je na koženém nábytku ceněné a dělá kožené židle originálními.
Pokud jste se rozhodli pro židle čalouněné kůží, získali jste výrobky v tom nejluxusnějším provedení. Takové židle vám budou dobře sloužit celou řadu let a jejich vlastnosti se ani po delší době nezmění. Vlastnosti přírodní kůže se mohou časem dokonce zlepšovat.
Existuje několik druhů kůží od anilinové usně, přes nubuk až po semianilinové usně a pigmentované usně. Pro židle čalouněné kůží nejčastěji používáme semianilinové usně a pigmentované usně. Tyto druhy kůže jsou díky jejich vysoké odolnosti pro použití na sedací nábytek ty nejvhodnější. Právě o čištění těchto kůží budeme mluvit.
V průběhu výrobního procesu získá kůže ochranu proti chátrání a je ošetřena proti napadení bakteriemi, navíc odpuzuje moly. I ty nejkvalitnější usně, které používáme, je ale nutné vhodně udržovat.
Vlivem slunečního záření čalouněný kožený nábytek dlouhodobě bledne. Proto je vhodné kožené židle nevystavovat přímému slunečnímu záření. Působením suchého vzduchu se kůže vysouší a ztrácí svou elasticitu. Právě proto je vhodné kůži pravidelně čistit a chránit.
Na kůži mají negativní vliv také extrémní výkyvy teploty. Proto Vašim koženým židlím vyhovuje prostředí se stálou teplotou.
Pro čištění nábytku s kůží není správné používat pouze vodu. Voda ve velkém množství způsobuje tvrdnutí kůže a její praskání, proto také není dobré na židle čalouněné kůží pokládat mokré oblečení. Kůže je podobně jako dřevo přírodní materiál a stejně jako dřevo vyžaduje i kůže svoji péči. Na údržbu nábytku od nás nabízíme vlastní řadu přípravků pro péči, která má nejlepší dlouhodobé výsledky.
Jak se nejlépe starat židle čalouněné přírodní kůží?
Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte za pomoci čisté bavlněné utěrky nebo houbičky navlhčené v destilované vodě.
Skvrnu jemně otírejte houbičkou krouživými pohyby. Na houbičku zbytečně netlačte, vyčištění skvrny to nijak nepomůže. Místo pečlivě vysušte bavlněnou utěrkou a papírovým kapesníkem vysajte přebytečnou tekutinu. Nepoužívejte prostředky dostupné v běžných obchodech, při jejich použití hrozí, že se skvrna zvětší.
K údržbě kožených židlí a dalšího nábytku pravidelně používejte sady na čištění a ošetřování kůže. Kožené potahy si tak zachovají pružnost.
Kvalitní Sada na ošetřování kůže obsahuje dvě složky.
První složka je pěnový čistič sloužící k čištění vašich židlí. Tímto čističem snadno odstraníte prach, nečistoty ale i zabarvení od tmavých džín. Pěnu nanesete na houbičku a krouživými pohyby směrem ke švu čalounění vyčistěte. Po vyčištění vysušte čalounění bavlněným hadříkem, který je součástí balení. V případě potřeby postup zopakujte. Čerstvé skvrny a nečistoty vždy okamžitě odstraňte. Vyčištěné kožené židle nechte asi dvě hodiny schnout. Když budou židle úplně suché, můžete pokračovat v ošetření.
Druhá složka sady je ošetřující. Ošetřující složku nanesete na bavlněný hadřík a rovnoměrně rozetřete po celém povrchu čalounění. U málo používaných kožených potahů postačuje jedna aplikace. Pokud je čalounění používáno dennodenně, lze proces aplikace zopakovat. Po ošetření nechte 12 hodin vyschnout, na čalounění po tuto dobu nesedejte.
Z praktických důvodů doporučujeme čalounění vyčistit večer a ráno můžete židle opět naplno používat.
Aby čalounění vašich židlí bylo i po letech měkké a hebké ošetřujte jej dvakrát až čtyřikrát ročně.
Čeho je dobré se při čištění kožených židlí vyvarovat?
Váš kožený nábytek nečistěte párou. Při parním čištění se kůže vysouší a tvrdne. Také nedoporučujeme použití nejrůznější voskových balzámů. Tyto balzámy krátkodobě kůži oživí, zároveň ji ale silně narušují, poškozují a mění její barvu. Na čištění dále nepoužívejte saponáty, písek ani jiné abrazivní či chemické prostředky.
Při správné údržbě je kůže ten nejlepší materiál, který si můžete na čalouněné židle vybrat.